Објавено на:

Силен земјотрес во Бугарија!

t

Во 20:24 часот во близина на Пловдив се случи земјотрес. Потресот ги исплаши жителите на градот, пренесувс „Новини“.

Земјотресот бил со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот е на околу 145 километри југо-југоисточно од градот Софија, во регионот на градот Пловдив. Според првичните информации, земјотресот бил почувствуван во градовите Асеновград, Садово и Пловдив и во областа на астрономската опсерваторија Рожен.

Неколку секунди по земјотресот социјалните мрежи беа преплавени со пораки. Според жителите на Пловдив, земјотресот бил хоризонтален.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…