Силен земјотрес во Грција

t

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во 10 часот и 38 минути во областа на градот Мегалополи, Централен Пелопонез, јавија грчките медиуми.

Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 10 километри североисточно од центарот на градот во јужна Грција, покажуваат податоците на Геодинамичкиот институт при Националната опсерваторија во Атина.

Според ТВ Скај, потресот бил почувствуван во префектурите Аркадија, Илија и Месинија. Според заменик-градоначалникот на Мегалополис, Димитриос Сиембос, земјотресот не бил силен и не предизвикал никаква штета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…