Силен земјотрес во Словенија, се осетил и во Хрватска – потресот ги разбудил луѓето

t

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван утрово во Словенија, кај Љутомер, на 40 километри од Марибор. Земјотресот бил почувствуван и во Хрватска во близина на границата со Словенија. Според словенечкото надлежно министерство, земјотрес со јачина од 1,5 степени според Рихтер е почувствуван во близина на Марибор.

Земјотресот ги разбуди Словенците на божиќното утро. Според првите информации од ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени, а подоцна е сменет на 3,8.

Бројни граѓани веќе ја преплавија апликацијата со коментари.

Објава може да погледнете ТУКА.

– Добро стресе, напиша еден.

– Креветот ми се тресеше јако, скокнав на нозе, не знаев што се случува, јавува друг граѓанин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот амбасадор во Србија: Косово може да…

Проблемот со Косово и Метохија може да…

Го има и во Македонија! Словенија откри…

Словенија идентификуваше канцерогени хемикалии во чипсот произведен…

Пендаровски, Милановиќ и Пирц Мусар заеднички контра…

Претседателите на Република Македонија, Стево Пендаровски, Словенија,…

Земјотрес во Бугарија почувствуван и во источна…

Во околината на Благоевград утрово во 8…

Берлинскиот процес ќе се одржи во Тирана…

Берлинскиот процес доаѓа за првпат во регионот.…