Силен земјотрес на Света Гора, почувствуван во Македонија и Бугарија

t

Земјотрес со јачина од 5.4 степени по Ритхер ја погоди Грција попладнево, со епицентар на 137 километри од Солун, во морското подрачје јужно од Халкидики, во близина на Света Гора.


Земјотресот е почувствуван речиси на половина од територијата на Грција, пренесува Катимерини.

Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека магинтудата на земјотресот била 5.5 степени по Рихтер, а епицентарот на 5 километри длабочина.

Земјотресот е почувствуван и на територија на Македонија и Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес го стресе Гостивар

Земјотрес од 2.2 степени денеска го стресе Гостивар. …

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според…

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според…

Извршен увид на македонско-грчката граница каде беше…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија…

Серија земјотреси во Албанија: Ноќта ќе се…

Серија земјотреси вечерва се регистрирани во соседна…

Дендиас: Грција целосно ги поддржува Финска и…

Грција целосно ги поддржува плановите на Шведска…