Синдикатите бараат замрзнување на цените – Се спрема ли генepaлен штpajк?

t

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) соопшти дека средбата со Владата што требаше да се одржи денеска е одложена за 31 јануари 2022.

Како што најавува ССМ, во петок ќе бидат свикани сите тела на Сојузот за да се активираат штрајкувачките одбори.

На разочарување на работниците, средба помеѓу Владата и ССМ закажана за денеска се одлага за 31.01.2022 година по барање на Владата. ССМ после презентацијата на Студијата за минималната плата во Република Македонија и нејзините ефекти врз работењето на фирмите изготвена од еминентни професори, во четврток продолжува со активностите и уште одма во петок ќе го свика претседателството на ССМ, Советот на ССМ и регионалните синдикални претставништва и канцеларии со една цел – да се активираат штрајкувачките одбори и да се запазат постапките за штрајк како и утврдување дата за подготовки за штрајк, информира ССМ.

Овие активности, според Сојузот, се со една цел – решавање на егзистенцијалните проблеми на работниците, зголемување на минималната плата на 18.000 денари, зголемување на останатите плати и утврдување на регресот за годишен одмор во јавниот сектор согласно утврденото право на работниците во приватниот сектор.

Исто така бараме и продолжување на мерката за замрзнувањето/ограничувањето на цените на основните прехранбени производи и по 31.01.2022 година, дополнува ССМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деаноски: Поради инфлацијата покачување на платите под…

Претседател на синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски…

(Видео) Големи протести во Белгија: Синдикатите бараат…

Стотици белгиски синдикални активисти се собраа пред…

Синдикатите побараа Ковид додаток – Еве кои…

Поради лошата состојба предизвикана од економската, здравствената…

Хаос со платите: Дури една четвртина од…

По договорот за зголемување на минималната плата,…

(Видео) ССМ за Инфомакс: Предлогот на работодавачите…

Синдикалците го победија студот и излегоа на…