Синот на Бајден може да заврши од затвор поради пари од Украина!

t

Изминатите неколку недели беа тешки за Хантер Бајден, а потоа и за остатокот од семејството Бајден.

На 1 март се појави вест дека долгогодишниот деловен партнер и пријател на Хантер Бајден, Девон Арчер, e осуден на една година федерален затвор за измама на индијанско племе.

Тогаш токму вчера, Њујорк тајмс објави истрага која открива дека иако помладиот Бајден ја платил својата ненаплата даночна обврска – која наводно била поголема од 1 милион долари и која барала од него да земе заем за да ja исплати – федерална истрага за неговото неплаќање даноци на заработката од странство продолжича.

Во приказната за NYT, весникот го спомна лаптопот што му припаѓа на Хантер Бајден, кој наводно бил оставен во продавница за поправка на компјутери, а потоа станал срцето на приказната на NY Post објавена непосредно пред изборите во 2020 година (која подоцна беше игнорирани од мејнстрим медиумите поради неосновани гласини дека материјалите биле украдени од руски хакери или дека приказната за самиот лаптоп е лага). Не само што го спомнаа лаптопот, туку и потврдија дека е автентичен. Претходно NYT тужеше за да добие копии од е-пошта во кои се споменува Бајден и неговите подвизи, наводно, собрани од претставници на романската амбасада.

И како последниот удар врз угледот на постојано проблематичниот син на претседателот, адвокат на мајката на 3-годишната ќерка на Хантер Бајден (која е родена вонбрачно со жена која наводно спиела со помладиот Бајден додека работела како егзотичен танчер) рече за време на интервју за CNBC дека очекува помладиот Бајден „да биде обвинет“ за даночна измама.

Адвокатот Клинт Ланкастер изјави за CNBC дека неговиот клиент, Лунден Робертс, неодамна сведочел во Делавер пред федералната голема порота во кривичната истрага за 52-годишниот претседателски син. Адвокатот го базираше својот коментар на „она што го видел“ во финансиската евиденција на Бајден.

Ланкастер рече дека тој и Робертс биле интервјуирани од помошникот американски обвинител, агент на ФБИ и агент на ИРС – „оној што носи значка и пиштол“ – пред повеќе од една година за Бајден во Литл Рок каде што Ланкастер практикува право.

„Очекувам да биде обвинет“, рече адвокатот за Бајден. „Само врз основа на она што го видов во неговата финансиска евиденција, би бил изненаден ако тој не биде обвинет“.

Ланкастер подоцна додаде дека ниту тој ниту неговиот клиент не сакаат Хантер Бајден да оди во затвор.

Тој исто така потврди дека помладиот Бајден не ја посетил својата 3-годишна ќерка „што е тажно бидејќи бебето личи на него, со руса коса“. Тој, исто така, објасни дека имал огромно богатство од финансиските податоци на помладиот Бајден како дел од неговата работа и тужбата за издршка на дете на неговата клиентка. На прашањето за бројот на записи, Ланкастер рече дека станува збор за околу „10 гига податоци“.

„Ох, по ѓаволите, тоа беше еден куп“, рече Ланкастер на прашањето колку записи има поврзани со финансиите на Хантер Бајден. Документите беа дел од досието во случајот за тужба за издршка на деца од судот во Арканзас што Робертс ја поднесе против Бајден во 2019 година во врска со нивната ќерка.

„Сите тие се во електронска форма“, рече Ланкастер. „Би проценил дека е некаде од 10 гига податоци“.

„Видов многу информации“ кои се „проблематични“ за Бајден, рече тој.

Конечно, Ланкастер изјави за CNBC дека неговата клиентка не добила имунитет пред да сведочи затоа што не извршила никакво кривично дело. NYT во четвртокот објави дека Робертс била испрашувана за потеклото на исплатите за издршка што ги добила од Бајден. Обвинителите очигледно истражуваа дали истиот корпоративен ентитет од кој таа ги добивала плаќањата бил користен и од Бајден за примање исплати од Бурисма, украинската енергетска компанија од која добивал плата од 50 илјади долари месечно само затоа што е дел од нејзиниот одбор.

Имајќи ги предвид сите информации за истрагата кои штотуку излегоа на виделина, нема да бидеме изненадени ако од големата порота што ќе ги согледа доказите наскоро се побара да гласа за тоа дали треба да се покренат федерални обвиненија против помладиот Бајден. Доколку се покренат обвиненија и Хантер Бајден биде осуден (или се изјасни за виновен), неговиот татко тогаш ќе има опција да го помилува. Од оваа гледна точка, не е премногу тешко да се замисли сценарио каде Бајден ќе го помилува својот син откако ќе одлучи да не бара уште еден мандат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…