Објавено на:

Сите говорат за руските трупи: Ограничен излезот на работоспособно население во Украина, државата има 150 илјади трупи распоредено во Донбас

t

Две третини од вооружените сили на Украина во моментов се концентрирани во Донбас, изјави заменик-началникот на Народната милиција на самопрогласената Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

„Веројатно повеќе од 120.000 војници. Во моментов се движат уште три бригади, се подготвува четвртата која е уште 20-25.000. Тоа ќе биде вкупно околу 150.000. И не сметајќи ги националистите кои исто така доаѓаат овде. „Тоа се две третини од вооружените сили на Украина, кои се концентрирани на мал дел од фронтот“, изјави Басурин за телевизијата „Русија 1“.

Претходно ДНР соопшти дека поради подготовка на офанзивата, украинските власти го ограничиле излезот на работоспособните граѓани од земјата. Во исто време Киев тврди дека не планира да нападне никого.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…

Градоначалникот на Струмица заврши на инфузија, вдишал…

Струмичкиот градоначалник, Костадин Костадинов, вчера завршил на…

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Повеќе од 12 часа делови од Скопје…

Повеќе од 12 часа делови од Скопје,…