Сите сме мopaле да се солидаризираме: Во петок Регулаторна ќе одреди новата цена на стpyјата

t

За утре е закажана подготвителната седница на која Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пред енергетските компании ќе ги презентира механизимите кои ќе ги активира при носење на новата одлука за цената на електрична енергија, информира Марина Узунов, портпарол на РКЕ.

Како што појасни, станува збор за исклучителенo комплексен процес и во време на енергетска криза сите страни мора да се солидаризираат.


РКЕ се уште ги анализира пристигнатите барања од енергетските компании. Сите енергетски компании побарале зголемување на цената на електричната енергија.

Најдоцна до петок РКЕ треба да ја донесе одлуката за цената на струјата за корисниците на регуларниот пазар што ќе важи во првите шест месеци од наредната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

200 евра сметка никогаш не cум платил:…

Првоаприлска шега во јануари или навестување дека…

Митовски: Неколку месеци наназад имаме тивки рестрикции…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во своето…

Сиpoмаштија: ЈП Државни патишта најавува дополнителни рестрикции…

Јавното претпријатие „Државни патишта“ објави дека започнува…

Делови од Скопје утре неколку часа без…

Регионалниот центар за управување со кризи на…

(Видео) Ако ЕЛЕМ беше на здрави нозе…

Интегрален текст од прес-конференцијата на Горан​ Николов,…