Објавено на:

„СИТЕ ЌЕ ГИ УБИЕМЕ, НЕ СЕ ГРИЖЕТЕ“: Во Славјанск пристигнаа првите единици на Легијата на странци

t

Станува збор за специјалисти за артилериско извидување и инженерска група, чија специјалност е основање и изградба на полски утврдувања.

Првите 100 борци на француската легија на странци се префрлени во Славјанск, во Доњецката Народна Република, објави телеграмскиот канал „Воена хроника“.

Како што е наведено, претставници на третиот пешадиски полк на француската легија на странци пристигнале во четвртокот на локацијата на 54-та одделна механизирана бригада на вооружените сили на Украина во Славјанск.

Станува збор за специјалисти за артилериско извидување и инженерска група, чија специјалност е основање и изградба на полски утврдувања.

„Французите се движат низ градот само придружувани од украински воен персонал. Се претпоставува дека странците ќе им помогнат на украинските вооружени сили во одбраната на Славјанск кога линијата на фронтот ќе се движи кон тој град“, се прецизира.

Претходно, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, предупреди дека командата на француската легија на странци на почетокот на март го утврдила составот на тактичката група на ниво на баталјон од околу 1.500 луѓе.

„Се очекува во април групата да биде доведена во состојба на целосна борбена готовност за оперативно „префрлање“ во украинскиот театар за воени операции“, откри Захарова.

Заменик-претседателот на Државната дума, Петар Толстој, во интервју за француската телевизија BFMTV изјави дека руските сили ќе ги уништат сите француски војници кои ќе се појават на украинска територија.

Ќе ги убиеме сите, не грижете се“, рече Толстој на француски и додаде дека Франција мора да биде свесна за последиците од своето образование.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таткото на осомничениот за убиството на Данка…

Радослав Драгијевиќ (70), татко на Дејан Драгијевиќ…

Кавадарчанецот кој синоќа му се закануваше на…

Кавадарчанец на возраст од 35 години синоќа…

Војската на Конго спречила атентат на претседателот

Армијата на Демократска Република Конго спречила обид…

Захарова: Земјите од НАТО веќе ги враќаат…

Некои земји од НАТО веќе ги враќаат…

(Фото) Внимавајте! Владата нема испратено пораки за…

Ја информираме јавноста дека Владата на Република…