Објавено на:

Сијарто: Унгарија никогаш нема да испрати војници и оружје во Украина

t

Унгарија никогаш нема да испрати војници и оружје во Украина, ова е цврстиот став на Будимпешта, изјави министерот за надворешни работи и надворешни економски односи на Унгарија, Петер Сијарто.

„Унгарија има многу силна позиција по ова прашање. За нас ова е црвена линија. Никогаш нема да испратиме оружје во Украина и очигледно е дека не испраќаме војници“, им рече тој на новинарите на маргините на „Атомекспо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…