Објавено на:

Си-Ен-Ен: Русија произведува трипати повеќе артилериски гранати од САД и Европа

t

Се чини дека Русија е на пат да произведе речиси три пати повеќе артилериска муниција од САД и Европа, што е клучна предност пред она што се очекува да биде уште една руска офанзива во Украина оваа година.

Русија произведува околу 250.000 артилериска муниција месечно, или околу 3 милиони годишно, според проценките на разузнавачките сили на НАТО за руското одбранбено производство споделени со Си-Ен-Ен, како и извори запознаени со напорите на Западот за вооружување на Украина. Колективно, САД и Европа имаат капацитет да генерираат само околу 1,2 милиони муниција годишно за испраќање во Киев, изјави висок европски разузнавач за Си-Ен-Ен.

Американската војска поставила цел да произведува 100.000 куршуми артилерија месечно до крајот на 2025 година – помалку од половина од месечното производство на Русија – па дури и таа бројка сега е недостижна со 60 милијарди долари од финансирањето на Украина кои се блокирани во Конгресот, вели високиот претставник.

„Она во кое се наоѓаме сега е производствена војна“, изјави за Си-Ен-Ен висок функционер на НАТО. „Исходот во Украина зависи од тоа како секоја страна е опремена да ја води оваа војна“.

Официјални лица велат дека Русија во моментов истрелува околу 10.000 гранати дневно, во споредба со само 2.000 дневно од украинската страна. Односот е полош на некои места долж фронтот долг 600 милји, според претставник на европското разузнавање.

Недостатокот доаѓа во можеби најопасниот момент за воените напори на Украина откако Русија првпат маршираше кон Киев во февруари 2022 година. Парите на САД за вооружување на Украина се исцрпени, а републиканската опозиција во Конгресот практично престана да дава повеќе.

Во меѓувреме, Русија неодамна го зазеде украинскиот град Авдиивка и нашироко се смета дека има иницијатива на бојното поле. Украина се бори не само со муниција, туку и со зголемен недостиг на работна сила на првите борбени линии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Путин: Америка ја сече гранката на која…

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти…

Путин: Русија во моментов не планира да…

Русија во моментов не планира да го…

Русија не ги зголемува безбедносните мерки за…

Не е планирано да се зголемат безбедносните…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…