Си легнаа на брашното: Беса ќе оди на средба во Тирана ама ќе биде тет-а-тет

t

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата 24 анализа рече дека Беса ја прифатила поканата на Рама за средба, но средбата ќе биде тет-а-тет.

– Рама е пријател на Македонија и смнетам дека ова покјана во овој момент е симптоматично и се остава впечаток дека во сегашнава ситуација се крие некоја битка за спас на ДУИ. Нашиот став е дека нема да седнеме на иста маса со ДУИ, тоа не значи дека средбата нема да се одржи, но ќе имаме тет-а-тет средба со Рама. – рече Рашиди.

Албанскиот премиер Еди Рама ги покани лидерите на албанските политички партии во Македонија на средба утре. Поканети се Али Ахмети, Арбен Таравари, Билал Касами и Африм Гаши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МД „Илинден”: Честитки до студентите по македонски…

Македонското друштво "Илинден"-Тирана упатува честитки до првата…

Македонската амбасада во Тирана објави телефонски броеви…

Пред почетокот на главната туристичка сезона во…

По Призрен, Али Ахмети прогласен за почесен…

Советот на општина Тирана на денешната седница…

Зеленски денеска пристигнува во Тирана

Денеска во Тирана ќе се одржи Самит…

Антивладини протести во Тирана и порака до…

Обединетата опозиција во Албанија под мотото „Или…