Си легнаа на брашното: Беса ќе оди на средба во Тирана ама ќе биде тет-а-тет

t

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата 24 анализа рече дека Беса ја прифатила поканата на Рама за средба, но средбата ќе биде тет-а-тет.

– Рама е пријател на Македонија и смнетам дека ова покјана во овој момент е симптоматично и се остава впечаток дека во сегашнава ситуација се крие некоја битка за спас на ДУИ. Нашиот став е дека нема да седнеме на иста маса со ДУИ, тоа не значи дека средбата нема да се одржи, но ќе имаме тет-а-тет средба со Рама. – рече Рашиди.

Албанскиот премиер Еди Рама ги покани лидерите на албанските политички партии во Македонија на средба утре. Поканети се Али Ахмети, Арбен Таравари, Билал Касами и Африм Гаши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американсата ДЕА отвори канцеларија во Тирана: Ќе…

Американската амбасада во Тирана соопшти дека во…

(Видео) ХАОС во Тирана: Демонстрантите фрлаат димни…

Поранешниот претседател и премиер на Албанија, а…

Силен земјотрес и во Тирана

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

Тачи по вечерата со Рама: Разговаравме за…

Лидерите на албанските партии во Македонија вчера…

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…