Објавено на:

Си Џипинг: Кина и Америка треба да бидат партнери, не противници

t

Кина и Америка треба да бидат партнери, а не противници и треба да бараат заеднички јазик и покрај несогласувањата за одредени прашања, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Пекинг.
„Оваа година се одбележуваат 45 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Кина и САД. Во изминатите 45 години, односите меѓу двете земји поминаа низ подеми и падови и покажаа многу важни работи: двете земји мора да бидат партнери. не се противници, тие мора да си помагаат за да постигнат успех и да не си наштетуваат“, рече Си, пренесе кинеската централна телевизија.


Кинескиот лидер истакна дека е неопходно двете земји да се стремат да најдат заеднички точки иако има несогласувања, а не да бидат бескрупулозни конкуренти.
Кина и Америка треба да го почитуваат својот збор и да не кажуваат едно, а прават друго, посочи Кси.
Блинкен е во посета на Кина до 26 април, а претходно се сретна со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина успешно направи испорака со дрон на…

Кина соопшти дека успешно го завршила првото…

Унгарија најатрактвна земја од ЕУ за кинеските…

Кинеските инвестиции во Европа (27 членки на…

Кинеска сонда се враќа кон Земјата со…

Кина известува за успешен старт на модулот…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…

Кина ќе го ограничи извозот на авио…

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека…