Скандалозен е пристапот на власта кон делото на Делчев, вели опозицијата

t

Власта крајно нетранспарентно води преговори со Бугарија и не и кажува на јавноста што содржи пакетот одговори, ниту пак каков е ставот во однос на јазикот, историјата, ликот и делото на Гоце Делчев и останатите револуционери и други идентитетски теми, вели ВМРО-ДПМНЕ.

Власта крајно нетранспарентно води преговори со Бугарија и не и кажува на јавноста што содржи пакетот одговори, ниту пак каков е ставот во однос на јазикот, историјата, ликот и делото на Гоце Делчев и останатите револуционери и други идентитетски теми, вели ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа е крајно скандалозно. Штом ги нема официјалните документи на увид на јавноста, тоа остава сомнеж дека се подготвува нов пазар со националните и државните интереси.

Ако власта е подготвена не само декларативно, туку и со дела да покаже дека го почитува ликот и делото на Гоце делчев и неговото значење за револуционерната борба за македонска државност, тогаш треба да ја поддржи Декларацијата која пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја достави до Собранието на Република Македонија.

На тој начин ќе се покаже сплотеност околу неспорниот македонски деец и водач во ослободувањето на Македонија и идејата за самостојна Република Македонија, но и значи одговор на негаторските ставови по однос на македонската историја и борба за државност.

Декларацијата базирана на европските принципи е во насока на достојно почитување, прославување и одбележување на дострелите на нашите предци во минатото, можат дополнително да ги зајакнат демократските темели на државата и на општеството. Во исто време повикува на институционално и општествено вреднување на делото на Гоце Делчев во годината кога се одбележуваат 150 години од неговото раѓање.

Власта е на потег“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: За грешките на Мицкоски сметката не…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во…

Петровска: Кога ќе дојдат, поставете им неколку…

Доста беше негрижа од градоначалниците и кревање…

(Фото) Панче Тошковски фатен како со службено…

На социјалните мрежи се појави фотографија од…

Јакимовски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ водат ноевска политика…

- Секојдневно сме буквално бомбардирани од нови…

За скопските општини денеска е неработен ден…

За скопските општини денеска е неработен ден…