Скандалозна колумна на Атанас Величков за БГНЕС: Дојде време Софија цврсто да застане во одбрана на своите национални интереси – Македонија наместо да се европеизира чека странци да ѝ ја завршат работата

t

Република Северна Македонија повеќе од 16 години чека да ги започне преговорите за членство во Европската Унија. Таа чека и имитира активност. По решавањето на долгогодишниот спор за името со Грција и влезот во НАТО, некако дојде време да се решат итни прашања со друг сосед, Бугарија. Дојде време Софија да застане цврсто во одбрана на своите национални интереси и да покаже дека романтичното време на правење гестови, за кои таа очекува дури и моли за почит, сега е неповратно завршено. – пишува во колумна за БГНЕС Атанас Величков, новинарот кој е познат по антимакедонските изјави во јавноста.

Бугарија постави 6 јасни услови (веќе 5, по договорот за краткото име РС Македонија и нотата со која Скопје изјави дека Северна Македонија се однесува само на Република Северна Македонија и нема територијални претензии кон Бугарија) да се согласи да даде „зелено светло“ за почеток на преговорите со ЕУ на нејзиниот југозападен сосед.

Наместо напорно да работи на решавање на другите 5 прашања, РС Македонија се уште чека. Оние кои се на власт обично чекаат некој друг да им ја заврши работата, без разлика дали е тоа Брисел или Вашингтон. Соништата, велат, биле бесплатни. Овде во Скопје се уште се надеваат дека во момент на лудило некој во Бугарија ќе ги пушти да си одат токму така, без ни со прст да мрднат и всушност да работат за вистинска европеизација на државата.

Но, дали РС Македонија има волја да се европеизира? Но, навистина, не само на хартија и со добра намера? Не! А тоа го докажуваат последните вести за назначувањата на амбасадори на земјава во ОН, ЕУ, Франција и Бугарија.

Да почнеме со Њујорк. Таму ќе биде испратен Лубомир Данаилов Фрцоски како вонреден и ополномоштен амбасадор во Обединетите нации (како официјална формулација во РС Македонија). Професор по меѓународно право, учествувал како експерт во изготвувањето на Уставот на Република Северна Македонија во 1991 година и Охридскиот договор од 2001 година. Поранешен министер за внатрешни работи, поранешен министер за надворешни работи, неуспешен претседателски кандидат (изгубени на изборите во 2009 г. од Џорџ Иванов), не одобрен од САД како амбасадор на РС Македонија во Вашингтон и што уште не. Фрцоски е интересна личност која оставила свој белег во современата историја на РС Македонија.

Бугарската јавност треба да знае дека токму Фрцоски ги организираше апсењата, без никакви обвинувања, на истакнати Бугари по обидот за атентат врз претседателот Киро Глигоров на 3 октомври 1995 година во центарот на Скопје. Со негова лична наредба беше спроведена операција од отворен антибугарски карактер наречена „Сина птица“. За сите негови подвизи Владимир Перев години наназад пишуваше во својата анализа „Првиот полицаец за амбасадор во САД“, објавена во информативниот портал „Трибун“. Од текстот е јасно дека во независна Македонија, неталентиран министер за внатрешни работи го искористил обидот за атентат врз Глигоров за да потсети некои истакнати Бугари во РСМ дека Југославија можеби е мртва, но југословенските методи на прогон на луѓе кои не го прифатиле македонизмот како своја идеологија, не е заборавен.

РС Македонија ја испраќа Теута Арифи во Брисел како амбасадор во ЕУ. Ќе остане запаметена по двата неуспешни мандати како градоначалник на еден од најголемите и најкултните градови во државата – Тетово. По нејзиното владеење, според Билал Касами, нејзиниот наследник на градоначалничката функција во Тетово има долгови од 24 милиони евра, тешки еколошки проблеми и голем број „диви депонии“ кои одамна требало да бидат отстранети. Во Брисел, РС Македонија ќе ја претставува политичар кој како награда за лојалноста кон својот лидер Али Ахмети, наместо да биде испратен во политичка пензија поради неговата неспособност, ќе работи како амбасадор во еден од најважните главни градови на земјата.

Арифи доаѓа од Демократската унија за интеграција (ДУИ), која дојде на власт речиси без прекин во 2002 година (со мала пауза во 2006-2008 година) и покрај очигледното „прејадување“, ниту еден нејзин претставник не беше нападнат. . Ќе се согласите дека ова доволно говори за независноста на судството во државата.

РС Македонија во Париз ќе го испрати, напомена, Виктор Димовски, директор на „реформираната“ и преименувана Тајна служба (поранешна Управа за безбедност и контраразузнавање – УБК), која веќе три години се нарекува Агенција за национална безбедност. Димовски, за разлика од споменатата Арифи, е дипломат од кариера и полицаец. Тој беше амбасадор во Србија и Израел, како и директор на Агенцијата за разузнавање (која е под директна контрола на претседателот) во периодот кога претседател на РС Македонија не беше кој било туку познатиот антибугарин Бранко Црвенковски.

Некои опозициски медиуми во РС Македонија објавија за Виктор Димовски, цитиран од Викиликс, дека поранешната амбасадорка на САД во земјава Џилијан Миловановиќ го оценува идниот амбасадор во Париз како „некој во џебот на Србија“. Што повеќе да се додаде на ова?

Во Софија амбасадор ќе биде Агнеса Руси Поповска. Нејзиниот татко Исо Руси е еден од влијателните луѓе во Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос, претседател на Хелсиншкиот комитет и новинар. Нејзиниот дедо, Љутви Руси, ја добил наградата за партизанска диплома како активен борец против фашизмот, личен пријател на една од најзлобните фигури на југословенскиот терор во Македонија од 1945 година, Светозар Вукмановиќ-Темпо. Агнеса Руси Поповска беше амбасадор на РС Македонија во Брисел. За неа, поранешниот амбасадор на РС Македонија во Организацијата за безбедност и соработка, Арсим Зеколи, ќе напише дека таа е „дете на истата група која го создаде јазикот на омразата кон Бугарија и Бугарите“.

Интересно е да се спомене дека сопругот на идниот амбасадор во Софија, Тони Поповски, покрај тоа што е поранешен министер за животна средина, „независен“ политички консултант, е и редовен коментатор во македонското издание на Дојче веле, каде бугарско- Македонските односи, се разбира во полн унисон со официјалната политика на РС Македонија.

Тоа се „водечките кадри“ што РС Македонија ги испраќа во ОН, ЕУ, Париз и Софија. Репрезентативен примерок од она што го има државата, која повеќе од 16 години чека друг да си ја заврши работата. Наследниците на комунистичката номенклатура, борејќи се со заби и нокти за да го зачуваат својот елегантен начин на живот, потонаа во меките фотелји на моќта по кои се залепија како давеници од слама. Кој може да очекува дека луѓето од такво семејно и политичко потекло ќе работат на подобрување на односите меѓу РС Македонија и Бугарија, ако тоа ги вклучува историските и современите права на македонските Бугари. Ова е нивото и да не имаме илузии дека проблемите што го мачат општеството во РС Македонија сами ќе се решат. Ако Бугарија повторно ја покаже својата дарежливост и реши да ја дозволи оваа клика на ЕУ пред да се покаже подготвена за нејзината катарза, тоа ќе значи политичко самоубиство на бугарската национална кауза не само во Македонија туку и во Бугарија. Народот на РС Македонија досега даде доволно жртви, време е македонската елита да ја сноси својата казна. – пишува новинарот кој е и главен уредник на Трибуна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ