Објавено на:

Скандал во Летонија: Се апсат проруски политичари, меѓу нив и европретничка

t

Полицијата во Рига приведе политичари поврзани со Русија

Откако присуствуваа на митинг во главниот град на Летонија, тројца политичари беа приведени од властите.

Европратеничката Татјана Жданок (Руски сојуз на Латвија), Алексеј Шарипов (Антинацистички комитет) и Татјана Андриец, наводно, тврдат дека биле таму за да ги предупредат луѓето да не присуствуваат.

Летонските власти рекоа дека присутните на плоштадот на градското собрание ќе бидат строго дисперзирани.

Се тврди дека Жданок, 72 години, долетал особено од Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување…

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица…

Приведен 49-годишен маж: Наместо во притвор го…

Денеска во 06.30 часот во казино во…

(Видео) ФИЛМСКО АПСЕЊЕ ВО СКОПЈЕ: Падна нарко-дилер…

Полицијата денеска во центарот на Скопје полицијата…