Објавено на:

Скандал во Летонија: Се апсат проруски политичари, меѓу нив и европретничка

t

Полицијата во Рига приведе политичари поврзани со Русија

Откако присуствуваа на митинг во главниот град на Летонија, тројца политичари беа приведени од властите.


Европратеничката Татјана Жданок (Руски сојуз на Латвија), Алексеј Шарипов (Антинацистички комитет) и Татјана Андриец, наводно, тврдат дека биле таму за да ги предупредат луѓето да не присуствуваат.

Летонските власти рекоа дека присутните на плоштадот на градското собрание ќе бидат строго дисперзирани.

Се тврди дека Жданок, 72 години, долетал особено од Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апсење во Гостивар: 29 годишна жена ќе…

Во близина на автобуската станица во Гостивар,…

Акција на МВР: Апсење рано утринава во…

На ул.„Јадранска магистрала” во Скопје, утринава во…

“Нема лабаво кај Ердоган”: Во Турција уапсен…

Турција уапси грчки државјанин под сомнение за…

Летонија ќе сруши 300 споменици

Летонија усвои закон со кој наредува дека…