Објавено на:

Скандал: Русија ја обвини мисијата на ОБСЕ за шпионажа, започната е кривична постапка

t

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соработуваше со украинската влада во нејзината борба против републиките во Донбас и се обиде да ги прикрие злосторствата на украинските екстремистички сили, изјави рускиот заменик претставник во ОН на состанокот на Советот за безбедност.

Обвинувањата следеа кога Дмитриј Полјански ги критикуваше западните сили, велејќи дека се лицемерни во врска со безбедносната криза во Украина.

„САД и нивните сојузници ги следат сопствените себични интереси, а не интересите на украинскиот народ, кога поттикнуваат непријателства“ во источноевропска земја, рече дипломатот.

„Ги добивме најновите докази за тоа колку се валкани вашите трикови во градењето „поредок заснован на правила“ кога најдовме докази дека Специјалната набљудувачка мисија на ОБСЕ во Украина едноставно шпионирала за Киев наместо да го прекршува примирјето“, рече тој. Официјалниот претставник рече дека Русија собира повеќе докази за да покрене случај против набљудувачите.

Полјански упати повеќе обвинувања кога зборуваше за запленувањето на службените возила на ОБСЕ од страна на украинските екстремисти во Мариупол. Тој рече дека има информации дека осум автомобили, од кои некои биле блиндирани, биле земени од Украинци. Еден од нив подоцна беше снимен со јасни знаци на употреба во борба. Слични извештаи доаѓаат и од други места во источна Украина, рече тој.

„Раководството на ОБСЕ беше свесно за проблемот, но реши да го прикрие овој факт што е можно повеќе“, рече рускиот функционер.

Тој додаде дека ваквите откритија „ја поткопа довербата во меѓународните организации во кои западните функционери играат доминантна улога“. Овој недостаток на доверба ги доведува во прашање сите повици до Москва за хуманитарен прекин на огнот во Украина кои доаѓаат од Запад, рече претставникот.

„Во пракса, повиците покажаа желба да им се даде пауза на екстремистите и радикалите во Киев за прегрупирање, примање нови пратки беспилотни летала, противтенковски и противвоздушни ракети и организирање провокации за ширење лаги за акциите на руските војници“, рече Пољански. .

Русија ќе направи разлика меѓу „псевдомиротворството“ и вистинските обиди „да и помогне на Украина да ги донесе долго потребните правилни одлуки“, рече тој.

ОБСЕ беше поканет во Украина да ја следи ситуацијата во земјата во март 2014 година, непосредно откако вооружениот пуч во Киев предизвика нагло зголемување на тензиите на истокот. Специјалната мониторинг мисија (СММ) стана клучна алатка за почитување на прекинот на огнот меѓу владините сили и бунтовниците, наведен како прв дел од мировната карта утврдена во таканаречените договори од Минск. Набљудувачите на ОБСЕ патролираа на линијата за контакт за да проверат дали распоредувањето на завојуваните страни е во согласност со договорот и пријавија какви било прекршувања на прекинот на огнот.

Теренската мисија беше најголема во историјата на организацијата, со дури 814 меѓународни и 477 домашни вработени и преку 2.400 дневни извештаи направени за осум години.

Мандатот на мисијата истече на 31 март, а Русија се спротивстави на нејзиното продолжување. Москва го обвини ОБСЕ дека ги исфрли руските претставници од СММ, иако бројот на набљудувачи се зголемуваше.

Објаснувајќи ја одлуката на земјата да го повлече своето учество и финансирање, рускиот претставник на Александар Лукашенко ја обвини ОБСЕ дека застана на страната на Киев во третирањето на двете републики во Донбас како „територии контролирани од некои терористи“ и практично одбива да се координира со нив.

Минатата недела, Народните републики Доњецк и Луганск одлучија да ги забранат набљудувачите на ОБСЕ од нивните територии почнувајќи од 30 април. И двајцата ги истражуваат наводите за шпионажа од страна на членовите на мисијата. Владата во Луганск извести за апсење на двајца претставници на ОБСЕ осомничени за предавство. Русија води сопствена кривична истрага за шпионажа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…