Објавено на:

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара притвор!

t

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

На 4 јуни, осомничениот влегол во филијала на банка на улицата “Бојмија” во Скопје и со сериозна закана и употреба на огнено оружје – пиштол, загрозувајќи го животот и телото на двајца вработени во банката, одзел 2.628.901,55 денари со намера противправно да ги присвои.

Веднаш побегнал од местото. По неговото пронаоѓање и лишување од слобода, пронајдени се и парите и тие се вратени на банката.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи) Има ли „маж“ во ОЈО кој…

Треба талент да имаш... Како со професорска…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…