Скоро секој трет тестиран бил позитивен: Минатата недела 11.916 ново-заболени

t

Во периодот од 24 до 30 јануари годинава во земјава се регистрирани вкупно 11.916 нови позитивни случаи на Ковид-19, што е зголемување од 2,7 % во однос на претходната седмица. Тестирани се вкупно 38.518 материјали, за 2,0 % помалку од претходните седум дена, а процентот на позитивност се движел од д 22,5% до 35,8%, просечно 30,3%, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје.

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=6.033; 50,6%), а највисока неделна инциденца е регистрирана во Кавадарци – 1.420,7/100.000.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапени се возрасните групи над 60 години (22,1%) и од 30 до 39 години (22,1%). Најмал број има кај децата до девет години.

Се забележува намалување на бројот на заболени кај скоро сите возрасни групи, а најмногу кај лицата од 10 до години (11,0%). Раст има кај возрасните групи од 50-59 со 3,3% и над 60 години со 25,3%.

Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 6.359 (53,4%) лица од женски и 5.557 (46,6%) од машки пол.

Согласно новиот алгоритам за оздравување во текот на минатата недела со статус „оздравени“ се стекнале 13.041 лице кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 1.558 реинфекции, речиси идентично како и претходната недела.

Пријавени се 148 смртни случаи во 26 градови, за 38,3% повеќе во споредба со претходните седум дена. Најголем дел се од Скопје (48). Во однос на возраста, 89,2% од починатите се над 60 години.

Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 671 лице (22,0% повеќе од претходна недела), а од нив 390 се на кислородна поддршка и 31 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Заклучно со 30 јануари, пријавени се вкупно 268.901 случај на COVID-19. Регистрирани се 8.409 смртни случаи. Активни во моментов се 13.628 лица, а 246.864 се водат како оздравени.

Вкупно 866.227 лица се вакцинирани со барем една доза вакцина. Комплетно вакцинирани (со две
дози) се 842.917, а трета доза примиле 128.268 лица.

Опфатот со две дози на вакцина против COVID-19 кај населението над 18 годишна возраст изнесува 50,6%, односно 46,7% над 12 годишна возраст. Опфатот со две дози кај вкупната популација е 40,7%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…