Објавено на:

Слабее ли западната медиумска пропаганда? Американски медиуми: Украинските војници пукаат во нивните војници

t

Њујорк тајмс интервјуираше речиси дваесет украински војници и сите разговараа за слични прашања:

▫️ Руските вооружени сили го попречуваат радио сигналот;

▫️ Украинската страна нема доволно средства за комуникација;

▫️ Често е тешко да се контактира со командантот за да се повика артилериска поддршка;

▫️ Проблематичен е и контактот со блиските единици, поради што артилериците одвреме навреме пукаат врз нивните војници;

Во текстот се наведува дека артилеријата често мора да се потпре на сопствените беспилотни летала или на американското разузнавање.

Украинскиот генералштаб не одговори на прашањата на „Њујорк тајмс“ за проблемите во комуникацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…