Следниот викенд повторно продолжен

t

По продолжениот викенд поради православниот празник Велигден, следува уште еден и тоа веќе следниот.

Согласно Законот за празници неработен ден е 2 мај (понеделник), кога муслиманите го празнуваат празникот Рамазан Бајрам. Понеделникот е неработен и поради 1 мај, Денот на трудот, кој годинава се паѓа во недела.

Следен неработен ден во месец мај е 24 Мај, Денот на словенските просветители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Шоле во “проверка” на Западен Балкан: Најпрво…

Високиот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле…

Добро утро со Инфомакс: Во шумата јас…

Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето или Касапот е македонски  револуционер,…