Објавено на:

Следува златна треска: Цената на златото достигна историски максимум

t

Златна треска: Експертите предвидуваат рекордно висока цена на златото во 2022 година.

Референтната цена на златото во Њујорк се искачи над 2.087 долари/унца минатата недела – нејзино највисоко ниво од август 2020 година – и може да продолжи со рекорди на сите времиња поради кризата во Украина, според американската групација State Street Global Advisors – која управува со светските најголемиот физички поддржан златен ЕТФ.

Федералните резерви на САД ги зголемија каматните стапки за прв пат од 2018 година во средата за 25 поени, потег што главниот стратег за злато на State Street вели дека укажува на пораст на цените, наведувајќи слични случаи во 2015 и 2018 година.

Светскиот совет за злато објави најголема побарувачка за прачки и монети во повеќе од една деценија во 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цената на нафтата падна под 100 долари…

Цените на нафтата благо пораснаа во средата…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата паднаа на 99 долари…

Порасна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата денеска се искачија на…

Албанија ќе бара наоѓалишта на злато на…

Албанското министерство за инфраструктура и енергетика преку…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…