Словенија ѝ донира 1,5 милиони евра на Украинa

t

Словенечката министерка за надворешни работи Тања Фајон потпиша договор за донација во износ од 1,5 милиони евра, кој Словенија ќе го испрати во Украина за деминирање, јави регионалната ТВ Н1.

 Словенија е свесна за огромните потреби на Украина во областа на деминирањето и затоа ги поддржува сите напори за безбедно и трајно обновување на земјата, истакна Фајон.

Од украинска страна, договорот го потпиша украинскиот амбасадор во Љубљана, Андриј Таран, а украинската вицепремиерка Јулија Свириденко учествуваше преку видео-врска, заблагодарувајќи се за донацијата и ја истакна важноста на деминирањето.

Словенечкото Министерство за надворешни работи наведува дека Украина е најминирана земја во светот – речиси една третина од нејзината територија е покриена со мини и остатоци од други видови експлозивни направи. Деминирањето ќе трае неколку години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…

Трамп го смени ставот за Украина? Нејзиното…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…