Објавено на:

Словенците се спремаат за ценовен шок: Престануваат ограничувањата за цената на горивата

t

Од утре, 1 мај, во Словенија престануваат да важат регулираните цени на нафтените деривати, па се очекува нивен значителен пораст на почетокот од следната недела.

Владата не одлучи да ја продолжи мерката со која од март највисоката малопродажна цена на бензинот од 95 октани беше фиксирана на 1,503 евро за литар, а на дизелот на 1,541 евро.

Властите оцениja дека регулирањето на цените на течните горива веќе ја одиграло својата улога во ублажувањето на цените и дека нема нарушувања на пазарот на деривати, но на уште три месеци ги продолжија намалените акцизи на енергенсите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дипломатска офанзива на ЕУ во Македонија: Членство…

Словенија интензивно ја поддржува Македонија во процесот…

Три лица загинаа откако се преврте автобус…

На автопатот кај Мурска Собота во Словенија,…

Градоначалникот на Љубљана меѓу најмоќните луѓе во…

Словенечкиот неделник „Репортер” објави дека долгогодишниот градоначалник…

Вучиќ ги повика српските деца во Словенија…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во…

Словенија официјално доби жена претседател

Адвокатката Наташа Пирц Мусар (54) денеска на церемонија во…