Објавено на:

Службеник на италијанската влада му доставувал расипано месо на израелскиот амбасадор

t

Неименуван функционер на италијанското Министерство за образование е осомничен дека во два наврати му испратил расипано месо на амбасадорот на Израел во Италија, Алон Бар.
Истрагата на Одделот за општи истраги и специјални операции (ДИГОС) на провинциите Рим и Латина откри дека за време на испорака на расипано месо во февруари и март, дошол маж облечен во иста облека, со завиткан пакет и назнака на непостоечки испраќачи на поштенските пакети, пренесува Adjensia nova, истакнувајќи дека осомничениот и претходно и бил познат на полицијата како член на левичарски пропалестински групи.


Во петокот наутро, во куќата на овој функционер (51) е извршен претрес во градот Сеце, во Латина, при што истражителите пронашле и заплениле облека што се претпоставувала дека била носена при незаконски активности и други елементи користени при испораката на месо.
Увидите за одземените предмети се во тек, а истрагата продолжува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел за налогот за апсење на Нетанјаху:…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Нетанјаху: Израел не е вазална држава, во…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок…

Голема акција во Италија: 142 лица се…

Италијанските власти соопштија дека денеска во операција…

Oчајна слика во Рафа: Палестинците во обид…

Семејството Ансеир ги натовари своите скудни работи…