Објавено на:

Снежна бајка: 26 сантиметри снег на Попова Шапка

t

Изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Лазарополе, 32 литра на метар квадратен, а најмалку во Битола, Гевгелија и Демир Капија, еден литар на единица површина.

Како што информира УХМР, измерени се и 22 литра на метар квадратен во Пожаране, 20 во Маврови Анови, 16 во Тетово, 15 во Дебар, 9 во Попова Шапка, 5 во Претор, 4 во Скопје Зајчев Рид, 3 во Куманово и Крушево, како и 2 литра Берово, додека на Попова Шапка има снежна покривка со дебелина од 26 сантиметри.

Минималните температури до 8:30 часот се движеа од -1 степен на Попова Шапка и Лазарополе, еден во Маврови Анови, 2 во Тетово и Берово, 3 во Крушево, 4 во Скопје-Зајчев Рид, Куманово, Прилеп и Струмица, 6 во Битола, Претор и Дебар, 7 во Гевгелија, 8 во Штип, Охрид, Крива Паланка, Виница и Дојран, како и 9 во Демир Капија.

Според УХМР, времето денеска ќе биде променливо облачно и ветровито. Особено во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд, кои на северозапад ќе бидат пообилни, над 25 литри на метар квадратен. Снег ќе има само на повисоките планински врвови. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 14 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По повеќе од една деценија падна снег…

Во Јужна Африка падна снег првпат од…

(Видео) По рекордно високите температури и сушата,…

По неколкумесечната тешка суша и рекордно високите…

Возете внимателно: Одрони и снег на одредени…

Обилните врнежи од дожд на патните правци…

Македонија под снежна покривка: Еве каде моментално…

Утрово Македонија е речиси под снег. На…

(Фото) Април како јануари: Непрекинато вее снег…

Во Маврово во моментов има вистинска снежна…