Објавено на:

Снема залихи: Бугарската армија нема доволно муниција ни за себе, не пак за Украина

t

„Бугарија и бугарската преодна влада не подготвуваат дополнителен договор за обезбедување дополнителна воена и воено-техничка помош за Украина, изјави вршителот на должноста министер за одбрана Димитар Стојанов пред бугарските новинари во Брисел, каде што учествуваше на заедничка средба на неговите европски колеги, пренесе БТА.

На средбата се разгледуваат можностите за натамошна воена поддршка на Украина.

Денеска се разговараше за проект за заедничко набавување и обезбедување проектили од 155 милиметри“, појасни Стојанов.

Според него, Бугарија не е дел од оваа општа јавна набавка и нема шанси да биде, бидејќи бугарската армија нема средства што може да го искористи овој калибар.

Стојанов прецизираше дека државните фабрики „Терем“ не произведуваат муниција од наведениот калибар. „Колку што знам, инженерските фабрики „Вазов“, „Емко“ и „Трансмобил“ – тоа се бугарски компании, приватни и државни, имаат слични капацитети“, додаде тој.

„Бугарската армија го обезбедува она што може да се обезбеди. Ние сме под стандардот за залихи, така што нема начин да обезбедиме дополнителна воена помош“, објасни министерот.

Димитар Стојанов изјави дека во принцип се претпочитаат општи јавни набавки во одбраната и истакна дека нашата земја се вклучила во заедничка набавка за противракетни комплекси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…