Собранието на Алијанса за Албанците го разреши Таравари од функцијатата претседател на партијата

t

Членовите на Централното собрание на Алијансата за Албанците денеска заседаваа во скопскиот хотел „Буши“ за да ги разгледаaт опциите што ќе прави понатаму партијата. Дали целосно ќе се подели или ќе се бараат начини да се врати единството.

Собранието на Алијанса за Албанците на крајот одлучи да го разреши претседателот на партијата Арбен Таравари од функцијата. Зијадин Села ја потврди оваа информација и рече дека ќе свикаат Конгрес за да ја потврдат оваа одлука. Конгресот треба да биде оддржан на 18 февруари. Според информациите, „За“ гласале 106 членови, 1 бил „против“ и еден отсутен.

Инаку, доцна синоќа беа разрешени министрите за здравство и информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу, по предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, откако тие застанаа во поддршка на Таравари.

https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/8119208628094253

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Собранието на Алијанса за Албанците го разреши…

Членовите на Централното собрание на Алијансата за…

Андреас Трајковски освои сребро и постави нов…

Еден од најдобрите македонски атлетичари, Андреас Трајковски…

Рама: Ги поддржуваме напорите на САД за…

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека од…

Сѐ уште трае Централното собрание на Алијанса…

Во моментов сѐ уште трае Централното собрание…

Во школски двор малолетници нападнати од повеќе…

Вчера во 18.24 часот во СВР Скопје,…