Собранието ја усвои Декларацијата за осуда на воените напади во Украина

t

Собранието на Република Македонија вечерва ја усвои предложената „Декларација за осуда на воените напади кои го загрозуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“.

Истата беше предложена од ЛДП, а сите пратенички групи гласаа „за“ додека на документот тројца беа „против“ а еден пратеник „воздржан“,


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…