Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги спречуваат граѓаните да уживаат во кејот на Вардар: НЕ ПОДДРЖАА редовно одржување и разубавување на кејот

t

Мнозинството на советници во Советот на Град Скопје дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ не поддржаа одржување, расчистување и разубавување на кејот на реката “Вардар”.

Со 8 гласови за, без гласови против и без воздржани, НЕ беше понесена предлог одлуката за давање согласност за изменување на програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, расчистување на дивите депонии на подрачјето на Град Скопје.

Директорот на ЈП Улици и паришта, Саити објасни дека неодржување на кејот предизвикува лош имиџ за градот… Тој нагласи дека претпријатието го одржува брегот на реката Вардар, каде често се собираат отпадоци, а доколку не се одржуваат редовно се шири лош имиџ.

Сепак советниците од ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржаа предлог одлуката со што попречуваат граѓаните да уживаат во чист и уреден кеј на реката Вардар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: ДПМНЕ ја остави Универзална да се…

ДПМНЕ ја остави Универзална сала да се…

Становите во Скопје поскапеле за 4,7 отсто

Цените на становите во Скопје во првиот…

Уапсен скопјанец за изнудување пари, доби притвор…

Уапсен е сторител на кривично дело „изнуда”…

(Фото) Од далеку многу, далеку од многу:…

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ имало околу 25.000…

Британец починал на Клиника, бил донесен во…

Вчера вечер, во 19.12 часот во СВР…