Објавено на:

Советот за безбедност на ОН денеска расправа за Србија и Косово: Османи и Вучиќ се во Њујорк

t

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на шестмесечниот извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на УНМИК ќе се одржи денеска во Њујорк. Србија ќе ја претставува претседателот Александар Вучиќ.

Седницата ќе започне во 16:00 часот по средноевропско време, а седницата ќе ја отвори претседателката на Советот за безбедност за април, Ванеса Фрејзиер.

Приштина ќе ја претставува претседателката на Косово, Вјоса Османи.

Во редовниот извештај, кој се однесува на периодот од 19 септември 2023 година до 15 март 2024 година, Антонио Гутереш наведува дека и покрај одреден напредок во спроведувањето на договорите постигнати со посредство на ЕУ, тензиите меѓу Белград и Приштина се зголемени и дека безбедносната ситуација на северот на Косово останала кревка.

Тој посочи дека нема напредок кон формирањето на Заедницата на српските општини и покрај дипломатскиот притисок и изрази загриженост за имплементацијата на новите прописи за платежни трансакции кои, како што наведе, се одразуваат врз економските и социјалните права на Србите и другите не -мнозинските заедници.

Тој повика на итна дискусија за отворените прашања во рамките на дијалогот со посредство на ЕУ, за да се обезбеди заштита на правата на сите засегнати заедници и најранливите групи.

Гутереш најостро го осуди, како што наведе, сериозниот безбедносен инцидент на 24 септември во Бањска, кој доведе до трагична загуба на животи и повика на завршување на истрагата и „несоодветно изведување на сторителите пред лицето на правдата“.

Последната редовна седница на Советот за безбедност на ОН за работата на УНМИК се одржа во октомври минатата година, додека во февруари годинава, на барање на Србија, а по одлуката на властите во Приштина да забранат употреба на динари, се одржа вонредна седница на Советот за безбедност на ОН.

Покрај учеството на седницата на СБ, претседателот Вучиќ ќе има разговори и со претседавачот на Советот за безбедност на ОН, постојаниот претставник на Малта во ОН, Ванеса Фрејзер, како и со постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН. , Василиј Небензја.

Претседателот Вучиќ во текот на денот ќе присуствува и на прием организиран од Постојаната мисија на Република Србија во Обединетите нации за постојаните претставници на земјите членки на ОН.

Вучиќ ќе има и низа консултации и средби со претставници на земјите членки на Обединетите нации, со цел да го објасни ставот на Србија во однос на најавената резолуција за геноцидот во Сребреница.

Тој најави средби со повеќе од 120 постојани претставници на различни земји во ОН и најави дека е формирано седиште во Мисијата на Србија во Обединетите нации во Њујорк за да се занимава со прашања поврзани со обидот за усвојување резолуција за Сребреница и рече дека шансите на Србија не се големи, но дека ќе се бори.

Вучиќ во пресрет на патувањето во Њујорк изјави дека усвојувањето на ваква резолуција дополнително ќе ги наруши односите во регионот и дека Србија со сите сили ќе се бори против усвојувањето на резолуцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Завршен пописот во Косово: 200.000 луѓе помалку…

Според податоците од пописот, се очекува на…

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…