Објавено на:

Советот за безбедност на ОН ќе бара прекин на огнот во Газа!

t

И покрај противењето на американската влада, Советот за безбедност на ОН сè уште планира утре да одржи гласање за прекин на огнот во Газа, пренесе ДПА.

Нацрт-резолуцијата поднесена од Алжир и други ќе биде ставена на гласање во 10:30 часот по локално време во седиштето на ОН во Њујорк.

Со оглед на загриженоста за можна голема израелска офанзива врз градот Рафа во јужна Газа, гласањето го зголемува притисокот врз САД, главниот сојузник на Израел.

Американската амбасадорка Линда Томас-Гринфилд изјави дека САД повторно ќе го искористат правото на вето во Советот за безбедност доколку се одржи гласање.

САД соопштија дека сакаат да спречат гласање за да не ги загрозат важните преговори меѓу Израел и палестинската екстремистичка организација Хамас, која го нападна Израел на 7 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Нетанјаху ги нападна САД и МКС: Како…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се спореди себеси…