Објавено на:

Советот за безбедност на Србија назначи нов директор на БИА

t

Советот за национална безбедност на Србија на денешната седница одобри Владимир Орлиќ, функционер и заменик на Српската напредна партија (СНС) да биде именуван за директор на Безбедносно-информативната агенција (БИА), соопшти Кабинетот на претседателот на Србија.

На седницата на Советот за национална безбедност со која претседава претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се разговараше за актуелната безбедносна состојба со посебен осврт на ситуацијата во Србија.

Владимир Орлиќ неколку мандати беше пратеник на владејачката СНС во српскиот парламент, а од 2022 до 2024 година беше и шеф на српскиот парламент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна…

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени ја…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени пред…

Србија планира изградба и модернизација на 2.000…

Јелена Танасковиќ, в.д генерален директор на железничката…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…