Објавено на:

Советот за човекови права на ОН одлучи: Кој ќе го заземе местото на Русија?

t

Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски им се заблагодари на членките на ОН што ја избраа неговата земја во Советот за човекови права на ОН, заменувајќи ја Русија – која беше суспендирана од телото во април поради нејзината инвазија на Украина.

Липавски изрази благодарност за довербата дадена во Чешка и рече дека неговата земја веднаш ќе се зафати, како дел од сесијата во четвртокот за кршењето на човековите права предизвикани од руската војна во Украина.

Министерот за надворешни работи рече дека човековите права остануваат приоритет и за неговата партија и за чешката влада, која, според него, се враќа на наследството на Вацлав Хавел.

„Ние припаѓаме на Советот за човекови права. Русија не“, изјави тој за чешкиот информативен сервис Novinky.cz

Чешка ќе го отслужи остатокот од тригодишниот мандат на Русија во Советот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…