Советот на Европа гласаше за исклучување на некои руски банки од СВИФТ

t

Советот на Европската унија вчера изгласа санкции за исклучување на некои руски банки од системот СВИФТ, се наведува на официјалниот Твитер профил на француското претседателство со Советот на ЕУ.

Состанокот на амбасадорите на земјите-членки на Унијата резултираше и со гласање за забраната за емитување на руските медиуми Спутник и РТ во Европската унија.

Европската унија, САД, Франција, Германија, Италија, Канада и Велика Британија во саботата се согласија да осигураат дека одредени руски банки ќе бидат отстранети од СВИФТ за да им нанесат штета на нивната способност за глобално работење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…