Објавено на:

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали: Русија „ограбува“ челик платен од Европа

t

Русија заплени челик во вредност од 600 милиони долари од фабриките и пристаништата во Украина, тврди директорот на најголемата украинска компанија за челик Метинвест.

Компанијата е сопственик на фабриката Азовстал, која стана последна поддршка на украинските војници и цивили за време на уништувањето на градот Мариупол.

Главниот извршен директор Јуриј Риженков рече дека челикот се пренесува во Русија и се продава во странство, а некои се наменети за клиенти во ОК.

Седиштето на „Метинвест“ е во Мариупол, трговски и производствен центар што во мај падна на Русија по речиси тримесечен немилосрден напад.

Риженков рече дека 300 вработени и 200 нивни роднини загинале во нападот на фабриката Азовстал, која заедно со нејзината сестринска фабрика Илич произведува 40 отсто од целокупното производство на челик во Украина.

Илјадници тони челик платија европски клиенти, вклучително и некои од Британија.

Тој рече дека јавни извори и сопствениците на компанијата пријавиле дека челикот бил пренесен во Русија и продаден на домашните пазари или во земјите во Африка и Азија.

„Ова што го прават е грабеж. Тие ги крадат не само нашите производи, туку и некои од овие производи кои веќе им припаѓаат на европските клиенти. Значи, во основа крадат не само од нас, туку и од Европејците“, изјави Риженков за Би-Би-Си.

Тој рече дека компанијата документира што е можно повеќе кражби и се подготвува да преземе идни правни мерки.

„Во одреден момент, Русите ќе се соочат не само со меѓународни, туку и со кривични судови. И ние ќе ги гониме со се што имаме.

Би-би-си се обрати до руското Министерство за одбрана за коментар, но тоа не одговори на наводите.

Професорот Марко Милановиќ, експерт за меѓународно право на Универзитетот во Ридинг, вели дека постојат голем број опции за судски спорови, но изгледите за успех се неизвесни.

„Какви и правни опции да избере Метинвест, тоа е многу тежок процес, и иако грабежот за жал е доста вообичаен во конфликтите, тужењето на земјата ограбувачка и добивањето компензација е навистина многу, многу ретко“, изјави тој за Би-Би-Си.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Пукна брана на реката Урал, илјадници руски…

Околу 4.000 домаќинства со најмалку 10,000 жители…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…