Состојба по градови: Над 12 000 активни случаи во Македонија, повеќе од половина од нив во Скопје

t

Направени се 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 105740, Активни 7278

Куманово 13440, Активни 311

Тетово 11557, Активни 135

Прилеп 11414, Активни 655

Битола 10343, Активни 1101

Гостивар 8210, Активни 128

Кавадарци 7757, Активни 345

Велес 7685, Активни 191

Охрид 7179, Активни 443

Штип 6937, Активни 188

Струмица 6483, Активни 212

Кичево 4435, Активни 115

Кочани 4211, Активни 107

Струга 4025, Активни 92

Гевгелија 3133, Активни 196

Неготино 2723, Активни 80

Свети Николе 2189, Активни 36

Крива Паланка 2022, Активни 65

Ресен 1985, Активни 108

Радовиш 1899, Активни 94

Делчево 1521, Активни 55

Берово 1499, Активни 19

Дебар 1469, Активни 11

Виница 1200, Активни 21

Пробиштип 1177, Активни 35

Валандово 1130, Активни 93

Кратово 806, Активни 17

Богданци 725, Активни 42

Демир Хисар 673, Активни 32

Крушево 674, Активни 70

Македонски Брод 568, Активни 25

Демир Капија 441, Активни 8

Македонска Каменица 435, Активни 7

Пехчево 370, Активни 11

Дојран 186, Активни 7

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одлична вест: Водата за пиење во Скопје…

Водата во Скопје е безбедна и микробиолошки…

Казнети 267 возачи во Скопје, 128 за…

На територија на Град Скопје во текот…

Захарова откри на кого Лавров му рече…

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…