Објавено на:

Сојузник на Русија ама ќе продава нафта на САД: Венецуела вели енергенсот нема врска со лојалноста кон Москва

t

Венецуела е сојузник на Русија, но е подготвена да продава нафта на САД вели министерот за надворешни рабпти на државата.

Министерот за надворешни работи на Венецуела, Феликс Пласенсија, изјави дека Каракас е подготвен повторно да продава нафта на Соединетите држави, а истовремено да остане „лојален“ на Москва.

Пласценија изјави за турската агенција Anadolu во саботата дека нема да биде „чуден однос“ за Вашингтон и Каракас да соработуваат на нафта, бидејќи Венецуела „долго време води нафтен бизнис со Американците“.

Министерот тврдеше дека би било „добро за сите“ ако извозот на енергија од Венецуела во САД се „врати на вистинскиот пат“, додавајќи дека Американците се добредојдени во земјата се додека „го почитуваат суверенитетот“ на Венецуела и го признаваат претседателот Николас Мадуро како „единствен и легитимен шеф на владата на Венецуела“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…