Сојузот на средношколци разочарани: Вчера се израдувавме, денеска повторно штрајк – Ние сакаме да учиме!

t

Претседателот на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ во Дневникот на ТВ Сител го изрази своето разочарување од продолжувањето на штрајкот во образованието.

„Вчера кога дознавме дека е постигнато некакво решение, го поздравивме дека еве возрасните го слушнаа зборот на средношколците и децата и постигнаа компромис. Сакаме да учиме. Две години по ред Сојузот на средношколци бара подобар образовен систем и настава. Сега повторно има штрајк, каде веќе се изгубија 10 важни работни дена и гледаме дека со првомајските празници ќе се изгуби и оваа работна недела“, изјави тој.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЈСП: Средношколците ќе можат да користат бесплатен…

ЈСП ги информира средношколците кои ги исполнуваат…

Тасевски: Контрола на летање ќе штрајкува на…

Синдикатот на Контрола на летање М-НАВ денеска…

Сите средношколци во Србија ќе добијат 10.000…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Денеска се празнува Светиот апостол и евангелист…

Роден е во Антиохија. Во младоста добро…

Обвинителствата: Услови како да се вработуваат во…

Несериозниот пристап кон проблемот со платите на…