Спасовски за можноста да се кандидира за претседател: Рано е, тоа е партискa работи

t

Прашањето за претседателски кандидат на СДСМ на претстојните избори за претседател на државата, според министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, е партиска работа, за кое, вели дека ќе го каже својот став кога ќе дојде моментот за тоа.

Прашан дали ќе се кандидира за претседател, Спасовски, по денешната работната средба со раководствата на СВР Куманово, СВР Тетово и РЦ Север, рече дека тоа „не се теми отворени, ниту пак теми за јавност и тука“.

„Тоа се партиски работи за кои што, кога ќе дојде моментот ќе го кажам својот став“, рече Спасовски.

Лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски, пред почетокот на вчерашната седница на Извршниот одбор на партијата, рече дека претседателскиот кандидат на СДСМ нема да биде на дневен ред, но нагласи дека претседателски кандидат ќе биде од редовите на СДСМ.

„Сите политички партии имаат свои амбиции, но претседателски кандидат ќе биде од редовите на СДСМ, како што беше и на минатите избори и ќе ја има најшироката поддршка од политичките партии и граѓанските организации, поединци и така натаму, и тоа ќе биде претседателот на државата и во следниот мандат“, рече Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Ако се поништи Договорот од Преспа,…

„Ако се поништи Преспанскиот договор ние излегуваме…

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст

Светската економија се соочува со иднина на…

ГРУБИ РАСПАЛИ ЗА ДОВЧЕРАШНИОТ ПАРТИЕЦ МЕЏИТИ: Во…

Вицепремиерот Артан Груби упати сериозни обвинувања за…

Толку од сонцето: Еве кога ќе врне…

Времето ќе биде сончево и топло со…

Пукање во мигрантски камп кај Сараево

Во мигрантскиот камп Блажуј кај Сараево синоќа…