Спасовски: За пет години откривме корупција која го оштети буџетот за 1,35 милијарди денари

t

Покажуваме максимална посветеност и ангажираност во борбата против организиран криминал. Пресечени се 20 канали за меѓународен транспорт на дрога и запленета е дрога во вредност од 15 милиони евра ова го кажа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во Дневникот на Сител ТВ.

Тој додаде дека се сузбиени десетина организирани криминални групи со околу 60 членови, што покажува дека активностите против криминалот се на високо ниво.

– Имаме добри резултати и во зголемување на ефикасноста во откривањето на кривични дела за корупција. Во 2021 година имаме раст од 50 отсто во однос на претходната 2020 година. За пет години имаме откриено корупција која го оштетила буџетот за 1,35 милијарди денари, рече Спасовски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: МВР е посветено кон натамошното развивање…

Министерството за внатрешни работи е посветено кон…

Министерот Спасовски на работна средба со британската…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска…

Спасовски открива: Понудив да биде најден друг…

Секој има право на свои видувања и…

Pacкол во СДСМ: Шилегов го кренал гласот…

Поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов бил воздржан…

Спасовски: Мирна новогодишна ноќ без нapушувања на…

Ова е една од најмирните новогодишни ноќи,…