Според Бислимовски: Ако струјата не поckапела над 20 проценти не било дpaматично – еве колкава плата зема тој

t

Цената на струја ќе поскапи, но тоа нема да биде драстично, изјави синоќа претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимоски во „Економски магазин“.

Драстично зголемување нема да има затоа што тоа не е решение на проблемот. Со драстично зголемување на цената нема да се подобри ситуацијата, ќе се влоши, бидејќи ќе се намали процентот на наплата и тоа не ни е целта. Целта е да го одржиме, колку што се може во вакви услови на енергетска криза во цела Европа, нашиот систем стабилен, потенцира Бислимоски.

Според Бислимоски, сѐ што е над 20 проценти во делот на електричната енергија е драстично зголемување.

РКЕ денес на главна седница ќе донесе конечна одлука за цената на електрична енергија, што ќе биде во важност од 1 јануари следната година.

На вчерашната подготвителна седница беа претставени вонредните механизми што РКЕ првпат ќе ги активира во кризна состојба.

Колку за информација претседателот на Регулаторна комисија во случајов Марко Бислимовски месечно зема основна нето плата од 97.114 денари или 1.579 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло порасна цената на житото!

Цената на житото на светските берзи се…

ЕСМ и денеска произведе 100% од потребната…

АД ЕСМ на 29.10.2022 година произведе 11.415…

2,8 милиони евра заштеда кај 40 фирми…

2,8 милиони евра заштеда кај 40 фирми…

РКЕ одлучи: Нови цени на горивата од…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

АД ЕСМ и вчера целосно ги задоволи…

 АД ЕСМ во текот на вчерашниот ден…