Срамота: Зголемен е бројот на социјални случаи, а Ковачевски се фали дека го подобрил стандардот на најранливите категории

t

Во изјава за медиуми, премиерот Димитар Ковачевски истакна дека една од основите на постојната владина програма е зголемување на животниот стандард на населението.

Минималната плата од 18.000 денари која се постигна преку економско социјалниот дијалог и историскиот договор со сите засегнати страни, е двојно поголема од онаа во 2014 и 2015 година.


„Да не заборавиме дека во 2014 – 2015 година минималната плата беше 9.000 денари, дури и под 9.000 денари во одредени индустрии, а денес има минимална плата која што е 18.000 денари“, истакна премиерот Ковачевски.

„Доколку се земе предвид потрошувачката кошница, односно синдикалната кошничка која е објавена од страна на синдикатот, со две сегашни минимални плати од 18.000 денари, се покрива целата синдикална кошничка. За разлика од сега, во периодот 2014 -2015 година беа потребни 4.25 тогашни минимални плати за покривање на една синдикална кошничка. Тоа најдобро потврдува дека е зголемен стандардот на најранливите категории на граѓани што е една од целите на оваа влада“, посочи премиерот Ковачевски.

Како што информираше премиерот, во петок започнува дијалог за зголемување на пензиите и утврдување нова методологија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Ќе се поедноставува постапката за поставување фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека се…

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари е…

Минималната плата од 18.000 денари е реалност,…

(Видео) Со Мерцедес од половина милион евра…

Во сите лозарски региони денес свечено се…