Објавено на:

Србите се спасија – Вознемирувачки извештај за Рио Тинто: Силувања, мобинг и расизам – ова е вознемирувачката вистина за австралиската компанија

t

Извештајот објавен од Рио Тинто прикажува култура на малтретирање, вознемирување и расизам во глобалниот рударски гигант, вклучувајќи 21 жалба за силување или обид за силување или сексуален напад во последните пет години, пишува Ројтерс.

Речиси половина од сите вработени кои одговориле на надворешната ревизија на културата на работното место, нарачана од Рио Тинто, рекле дека биле малтретирани и дека расизмот е вообичаен во повеќе области.

Извршниот директор на Rio Tinto, Јакоб Стаушолм, рече дека резултатите се вознемирувачки и дека компанијата ќе ги спроведе сите 26 препораки од извештајот на поранешната австралиска комесарка за родова дискриминација Елизабет Бродерик.

„Тоа ми ги отвори очите двапати. Не сфатив колку вознемирување има во компанијата, и второ дека тоа беше доста системско – три клучни проблеми за мобинг, сексуално вознемирување и расизам… тоа е крајно вознемирувачко“, изјави Стаушолм за Ројтерс.

Рио Тинто започна ревизии во март минатата година, набргу откако Стаушолм ја презеде функцијата во период кога компанијата уништи 46.000 години стара пештера во клисурата Јукан за да го прошири рудникот за железо.

Повеќе од 10.000 вработени, речиси една четвртина од 45.000, споделија искуства и ставови за студијата.

Извештајот покажа дека речиси 30 отсто од жените и околу седум отсто од мажите доживеале сексуално вознемирување на работа, а 21 жена пријавиле силување или обид за силување или сексуален напад.

Расизмот е „значаен предизвик“ за вработените на многу локации. Луѓето кои работат во друга земја, освен нивното раѓање, доживеале високи стапки на расизам, додека речиси 40 отсто од мажите кои се идентификуваат како Абориџини или жители на островот Торес во Австралија се соочиле со расизам.

Чувствував расизам во секој агол на компанијата“, изјави анонимно еден вработен.

Рио Тинто рече дека реформите ќе се фокусираат на посветеноста на менаџментот за создавање безбедна и инклузивна работна средина, вклучително и зголемување на различноста во компанијата.

Исто така, ќе се осигура дека оддалечените објекти на компанијата се безбедни и ќе им олесни на персоналот да означува неприфатливо однесување.

„Јасно е дека треба да се направи многу повеќе за да се осигура безбедноста на работниците во секторот за ресурси“, рече Овен Витл, секретар на синдикатот VA, кој претставува повеќе од 30 работнички групи со повеќе од 150.000 членови во Западна Австралија.

„Со оглед на тоа што речиси половина од работната сила пријавува вознемирување, јасно е дека тие ги изневерувале работниците во подолг временски период и дека мора да направат многу повеќе за да го спречат вознемирувањето и вознемирувањето на работното место“, рече Витл.

Извештајот од Рио Тинто доаѓа пред објавувањето на вториот извештај на владата на Западна Австралија за сексуално вознемирување во рударски кампови во земја која обезбедува повеќе од половина од светските резерви на железна руда.

Во поднесоците за истрагата се наведува дека сексуалното вознемирување било широко распространето во рударските кампови во Западна Австралија, каде што се наоѓаат рудниците на светските компании, вклучително и групата БХП, Рио Тинто и Фортескју.

Министерката во Западна Австралија, Рита Сафиоти, за австралискиот ABC News изјави дека е многу вознемирена од бројот на обвинувања.

„Сакате сите да се чувствуваат безбедно на работа. Особено во оние области каде што сте малку поизолирани од пријателите и семејството и сакате да имате најголема заштита од таквото однесување“, рече Сафиоти.

Извештајот на Австралиската комисија за човекови права за сексуално вознемирување од 2020 година покажа дека 74 отсто од жените во рударската индустрија доживеале некаков облик на сексуално вознемирување во последните пет години, делумно поради родовата нерамнотежа.

Речиси 80 отсто од работната сила на Рио Тинто е машка.

„Создавањето безбедна работна култура ќе ги охрабри луѓето од сите сфери на животот да напредуваат во нашите организации“, изјави за Ројтерс Кели Паркер, извршен директор на Рио Тинта од Австралија.

Вработените во Јужна Африка доживеале највисоки стапки на расизам. Тие зборуваа за зачестеноста на расизмот и неговото влијание врз самодовербата, самодовербата и работните резултати.

„Рио е компанија ориентирана кон бело“, вели еден вработен, според извештајот.

Рио Тинто изјави дека извештајот дошол во клучен момент кога културите на работното место се менуваат, имајќи ги предвид глобалните движења, како и австралиската истрага за уништувањето во клисурата Јукан, пренесува РТС.

Стаушолм изјави дека Јукан ја предизвикал најголемата промена во раководството во историјата на Рио Тинто и дека новиот тим сака промени.

„Се работи за искористување на моменталниот моментум сега и обид за брзо насочување на акциите, бидејќи не можеме да ги менуваме од ден на ден“, рече Стаушолм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Делчево: Силувано 15-годишно девојче!

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица…

(Видео) ХОРОР! Наставник сексуално вознемирувал 13 годишно…

Наставник сексуално вознемирувал 13 годишно девојче? -…

Уапсен британски пратеник осомничен за силување и…

Британскиот конзервативен пратеник Криспин Блант потврди дека…

Драма во населба Аеродром, се обидел да…

Синоќа околу 22 часот во СВР Скопје…

ШТО Е СО ЛУЃЕВО?! Четворица малолетници силувале…

Четворица малолетници од Демир Капија силувале врсничка,…