Објавено на:

Србија инвестира во армијата: После руски и кинески оружја купи и американски оклопни возила

t

Српската војска купила американски оклопни возила за воената полиција.

Војската на Србија (ВС) за потребите на воената полиција набави оклопни возила „беркет“ од САД, што ќе биде првпат во модерната историја воената полиција да користи ваков тип возила од американско производство.

Според порталот Балканска безбедносна мрежа, првите пет оклопни возила „Беркет“ беа претставени во саботата на демонстрацијата на способностите на воздухопловните сили на аеродромот Батајница, што се одржа под името „Штит 22“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…