Објавено на:

Србија испраќа 900 тони хуманитарна помош за Палестинците во Газа

t

Владата на Република Србија денеска испрати втор авион со хуманитарна помош во знак на солидарност и поддршка на палестинскиот народ во Појасот Газа. Пратката се состои од храна, медицинска опрема, шатори за сместување на раселеното население и вода неопходна во сегашните услови во Газа и е дел од вкупно 900-те тони хуманитарна помош за Газа.

Вчера тргна првиот авион со 52 тони помош, денеска оди вториот, а остатокот од помошта ќе се транспортира со брод. Хуманитарната помош ќе биде дистрибуирана со помош на Министерството за надворешни работи и Црвената полумесечина на Египет, изјави министерот за трговија Томислав Момировиќ на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Тој рече дека должност на Србија и на народот е да покажат солидарност и внимание кога ќе видат дека има тешка хуманитарна ситуација во некој дел од светот и им се заблагодари на сите што учествувале во собирањето и организирањето на испраќањето помош.

Ќе ја следиме ситуацијата и доколку има потреба ќе излеземе со дополнителна помош“, најави Момировиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…

Советот за безбедност на Србија назначи нов…

Советот за национална безбедност на Србија на…

Хорор во Србија: Го убил татко си…

Јожеф М.(37) од Суботица е осомничен дека…

Курти: Немаме пороблем со локалните Срби, туку…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата…