Објавено на:

Србија оди на СП во ракомет, Словенија извиси

t

Србија повторно ја победи Словенија, овојпат дома во Крагујевац со 23-20, и се пласираше на ракометниот Мундијал кој ќе се игра во јануари 2023 во Полска и Шведска. И првиот меч нашите соседи го добија со три гола разлика.

Кај Србите најефикасен беше Радивојевиќ со 4 гола, а по три дадоа Ѓорѓиќ, Илиќ и Николиќ.

Од претходните четири светски прценства, Србија играше само на едно и беше 18-та на конечната табела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

Балканска работа: Македонка и Србинка се испотепале…

На 22.03.2023 во Полициското одделение Петровец, В.Д.(30)…

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…