Србија повторно со речиси 20 000 заразени

t

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 19.214 нови случаи на коронавирус, врз основа на 39.473 тестирани примероци.

Како резултат на оваа инфекција, починале 58 лица, соопштија здравствените власти во таа земја.

Според податоците од тамошните медиуми, во болниците ширум Србија на респиратори се 148 пациенти, а хоспитализирани се вкупно 3.848 пациенти.

Од почетокот на пандемијата, во Србија се регистрирани 1.697.012 случаи на коронавирус, меѓу 8.171.561 тестирани примероци.

Досега починале 13.687 лица.

Стапката на смртност е 0,81.

Епидемиологот и член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот Бранислав Тодоровиќ денеска истакна дека епидемиолошката состојба во Србија е сериозна и дека има се повеќе заразени деца, воспитувачи и лекари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…

ГОЛ ВО 95. минута! Јовиќ ја спаси…

Фудбалската селекција на Србија го впиша првиот…

Машала: ЕУ ќе даде 500 милиони евра…

Европската комисија го усвои Предлог-буџетот на ЕУ…

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…

„Фајненшл тајмс“: Србија го добива најголемиот рудник…

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да ѝ…