Објавено на:

Србија се вооружува: Ќе купуваат турски “Бајрактари”

t

Србија купува турски „Бајрактари“.

Србија ќе купи беспилотни летала „Бајрактар“ од Турција, најави претседателот Александар Вучиќ, додавајќи дека за тоа разговарал со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.


„Пред два дена побарав „Бајрактар“ и добив ветување од турскиот претседател Ердоган дека ќе добиеме можност да ги купиме тие беспилотни летала“, рече Вучиќ.

По воената вежба на Армијата на Србија со борбено гаѓање „Огнен штит 2022“, Вучиќ изјави дека Србија ќе мора да продолжи да ги зајакнува хеликоптерските единици како и управувањето со беспилотни летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…

Пендаровски и Вучиќ ја поздравија одлуката на…

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се…

Меѓу т.н кучиња на војната кои се…