Објавено на:

Србија формираше работна група што ќе го спречува влезот на Косово во Советот на Европа

t

Владата на Србија формираше Работна група за координација на активностите на државните органи кои ќе се борат против приемот на Косово во Советот на Европа. Со групата ќе раководи првиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, а негов заменик ќе биде директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ. Како што дознава Косово онлајн, првата средба е закажана за денеска.


Задачата на Работната група е да преземе активности на планот за спречување на приемот на Косово во Советот на Европа и е одговорна да постапува кон претставниците на земјите-членки на Советот на Европа и другите земји во оваа насока.

Покрај Дачиќ и Петковиќ, кои ќе ја предводат Работната група, членовите на тимот се и министерот за надворешна и внатрешна трговија Томислав Момировиќ, министерката за евроинтеграции Тања Мишчевиќ, помошникот министер за надворешни работи за мултилатерална соработка Катарина Лалиќ и за надворешна политика. Советник на претседателот на Републиката Татјана Јовиќ.

Во Работната група се вклучени и шефот на канцеларијата на директорката на Канцеларијата за Косово и Метохија, Бојана Анѓелковиќ, директорот на Канцеларијата за координативни работи во преговарачкиот процес со привремените самоуправни институции во Приштина, Милан Равиќ, помошникот директор на Канцеларијата за координативни работи во преговарачкиот процес со привремените самоуправни институции во Приштина, Марко Антиќ, шеф на Кабинетот на претседателот на Народното собрание Милош Поповиќ, заменик генералниот секретар на Владата Петар Јањиќ, шеф на Делегација на Народното собрание во Парламентарното собрание на Советот на Европа Билјана Пантиќ Пиља, амбасадорката Александра Ѓуровиќ, помошник-министерот за одбрана Предраг Бандиќ, советник во Генералниот секретаријат на Владата Никола Стојановиќ, додека беше избран за секретар Марко Мушиќ, дознава Косово интернет.

Инаку, Работната група е формирана на барање на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој тоа го побара вчера на вонредна седница на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Завршен пописот во Косово: 200.000 луѓе помалку…

Според податоците од пописот, се очекува на…

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…